Atrakcje

zamek niedzica pieniny

Zamek Dunajec

Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie. Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna.

spływ przełomem dunajca pieniny

Spływ Przełomem Dunajca

Przełom Dunajca uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu.

Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie; na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca, (trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga 300-500 metrów ponad lustro wody). Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Inna legenda mówi o Ferkowiczu, ścigającym króla wężów, który uciekając wytarł swym cielskiem wąwóz, wytyczając drogę rzece.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Pienin jest 18 kilometrowy spływ tratwami Przełomem Dunajca. Trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego.  Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.  Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku.
sokolica pieniny góry

Sokolica

Sokolica – uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307 m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Stoki północne pokryte są lasem bukowojodłowym, na szczycie rosną reliktowe sosny. Punkt widokowy na przełom Dunajca, Małe Pieniny i Tatry.

Ruiny Zamku Czorsztyńskiego

Ruiny Zamku Czorsztyńskiego

Ruiny Czorsztyńskiego Zamku wznoszą się na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca. Do naszych czasów z górskiej fortecy pozostały jedynie malownicze postrzępione ruiny wzniesione z miejscowego kamienia przeglądające się w wodach utworzonego jeziora.

przystań wodna zamajerz

Przystań wodna Zamajerz

Przystań wodna Zamajerz położona nieopodal zamku dysponuje wypożyczalnią sprzętu wodnego: kajaki, rowerki wodne. Oferuje także cumowanie, czartery jachtów i łodzi wiosłowych. Atrakcją przystani jest wodolot Pumpabike – jedyny na Jeziorze Czorsztyńskim i jeden z nielicznych w województwie małopolskim.

termy chochołowskie rabat